Celoškolková ponožková výzva

PONOŽKOVÁ VÝZVA
Milí rodiče, milé děti! Rádi bychom udrželi loni vzniklou tradici a tak i přesto, že zrovna nejsme společně ve školce, bychom si chtěli připomenout Světový den Downova syndromu, který připadá na 21.března.
     Vyhlašujeme PONOŽKOVOU VÝZVU pro všechny rodiny! Tuto neděli (nebo klidně hned) si všichni doma oblékněte každou ponožku jinou a společně se vyfoťte. Z fotek, které nám zašlete (předškoláci na adresy svých tříd, ostatní na mailovou adresu webmsdobrichovice@seznam.cz) vytvoříme společnou galerii na webových stránkách MŠ. K vašemu rodinnému focení si pusťte tuhle veselou ponožkovou píseň, možná že vás i roztancuje
https://www.youtube.com/watch?v=TX7hdQHj0cI&ab_channel=Z%C3%A1kladn%C3%AD%C5%A1kolaNavis. Kdo chce, může pokořit ještě přiložený ponožkový pracovní list.
     Prosíme rodiče, aby využili této výzvy k rozhovoru s dětmi o tom, že nejsme všichni stejní a že jinakosti všeho druhu nejsou nic, co bychom měli odsuzovat nebo se tomu vysmívat. Více informací jako inspiraci k rozhovoru můžete najít například zde https://www.trizomie21.cz/

A proč vlastně ponožky? 

Rozdílné ponožky se staly symbolem Světového dne Downova syndromu, protože chromozom má tvar ponožky. Lidé s Downovým syndromem mají o jeden 21. chromozom více. Mají tři místo dvou. Jedná se o genetickou náhodu, která se odborně nazývá trizomie 21. chromozomu.

A jak vysvětlit Downův syndrom dětem?

DS není nemoc. Nedá se vyléčit žádným lékem. Jde o náhodu, s kterou se dítě již narodí. Už v bříšku maminky roste děťátko s chromozomem navíc v každé buňce svého těla. Mají tak vlastně něco navíc, ale vůbec se nepovyšují .O) Naopak, lidé a děti s tímto syndromem jsou velmi přátelští a srdeční. Zvláštní je, že se dají snadno poznat, protože mají určité společné rysy v obličeji. Trochu zešikmené oči a někdy pootevřená ústa. Jinak jim funguje svalstvo po celém těle, je oslabené. Proto často už miminka musí hodně cvičit speciální cvičení a někdy s nimi rodiče posilují i svaly okolo úst. Lidé s DS bývají menšího vzrůstu, mívají trochu kulatější hlavu a také mají občas zvláštnost na noze - tzv. sandalovou mezeru, nebo na ruce jednu výraznou rýhu. To, že mají v každé buňce těla chromozom navíc také zpomaluje jejich celkový vývoj. Hůře se učí mluvit, řeč mívají pomalejší, ale jsou i někteří zdatní řečníci. Prostě jsou mezi nimi rozdíly, stejně jako u lidí bez Downova syndromu. A ačkoliv jsou v některých dovednostech pomalejší, mohou být klidně výkonní sportovci, tanečníci, akrobati, muzikanti, malíři, spisovatelé a nebo cokoliv by nás napadlo :O). Protože to, co je baví a pro co se nadchnou mohou dělat se stejným nasazením jako každý. (zdroj trizomie21)

Děkujeme, že nás podpoříte ve společném úsilí upevňovat v dětech toleranci a zájem o druhé. Těšíme se na vaše fotky!

Vaše MŠ