Ahoj Včelky!

Ahoj Včelky!
Doufáme, že jste prožili krásné svátky a užili si všechny velikonoční zvyky alespoň v rámci rodiny.
Tento týden bychom ve školce plnili společně další úkoly z projektu Vyprávění starého stromu – Strom pod zemí. Byl by to badatelský týden. Povídali bychom si o tom, že nejen nad zemí je život, nejen to co vidíme na první pohled je důležité. Ba dokonce nejdůležitější věci se často dejí skrytě, pod zemí. Co pro strom a pro všechny rostlinky znamenají kořeny? Jaký mají význam? Ano, kořeny drží rostlinu pevně v zemi a hlavně ji vyživují. S pomocí kořenů se dostávjí důležité živiny a voda až do koruny stromu, do větví, listí, květů a plodů. Kořeny také poskytují úkryt pro mnohá zvířátka. Napadá vás jaká zvířátka žijí pod zemí?
Kromě několika pracovních listů vám tentokrát přikládáme i obrázky z krásné knihy Hravouka. Možná jí někdo z vás má i doma. Na obrázcích můžete pěkně vidět, co všechno pod zemí žije. Nejznámějším obyvatelem podzemního světa je zcela jistě KRTEK. Určitě ho znáte z pohádky, ale skutečného krtka asi viděl málokdo. Dobře si ho prohlédnout můžete tady: https://www.youtube.com/watch?v=rpTxqPCPqtM&ab_channel=Cathead
Dalším známým podzemním tvorem je ŽÍŽALA https://www.youtube.com/watch?v=PS22hD-H-XA&ab_channel=Ale%C5%A1St%C3%A1rek Víte o nich něco? Tušíte proč je žížala tolik užitečná? A co krtek? Je užitečný, nebo škodlivý? To jsou těžké otázky, ale vy určitě víte, nebo zjistíte, jak to vlastně je. O všem, co víme, nebo co jsme vypátrali, si popovídáme později, až se budeme (snad už společně ve školce) věnovat tématu o životě na louce...
V tuto chvíli vám alespoň posíláme jednu moc veselou písničku o krtkovi: https://www.youtube.com/watch?v=aotpwdb-fXk&ab_channel=Jarom%C3%ADrNohavica-Topic Písničku se můžete naučit, později si jí společně zazpíváme.
Přikládáme také návod na badatelský pokus ŽÍŽALIŠTĚ. Zvládnete-li ho vytvořit, určitě nám pošlete fotku. A pozor, se žížalami nakládejte moc opatrně, ať jim neublížíte.
A ještě ohlédnutí za Velikonocemi – máte-li doma pomlázku? Ponořte její spodní konec do sklenice s vodou a vyčkejte několik dní. Brzy uvidíte, že se na jednotlivých proutcích začaly tvořit drobné kořínky. Až bude kořínků dost, zasaďte si vlastní POMLÁZKOVNÍK. I tady můžete pozorovat, jak to s těmi kořeny je. je to pokus, který nic nestojí a tak si ho může vyzkoušet opravdu každý.
Mějte se moc krásně a užívejte jara!
Vaše, Míša a Veronika

Příloha: